„Obława! Obława! Na młode wilki obława!
Te dzikie zapalczywe
W gęstym lesie wychowane!
Krąg śniegu wydeptany! W tym kręgu plama krwawa!
Ciała wilcze kłami gończych psów szarpane!”
Jacek Kaczmarski, refren piosenki „Obława”
Jeszcze w czasie trwania II wojny światowej w Jałcie podczas spotkania przywódców tzw. Wielkiej Trójki (Wielkiej Brytanii, USA i Rosji Sowieckiej) ustalono, że powojenna Polska będzie państwem w sowieckiej strefie wpływów. Przywódca Związku Sowieckiego – Józef Stalin chciał wprowadzić w Polsce komunizm. Między innymi dlatego pierwsze powojenne wybory w Polsce z 19 stycznia 1947 roku zostały sfałszowane. Założenia komunizmu nie były popularne w naszej ojczyźnie, więc komuniści musieli przejmować władzę metodami siłowymi – terrorem, strachem i brutalnością Armii Czerwonej. Część żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej nie godziło się z takim stanem rzeczy. Próbowali walczyć. Niestety ich działania spotkały się z niesamowitym okrucieństwem. Żołnierze walczący z komunizmem w Polsce – „Żołnierze Niezłomni/Wyklęci” po brutalnych przesłuchaniach, skazywani byli na kary śmieci.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
W naszej szkole we wtorek 28 lutego podczas godziny wychowawczej klasy VII i VIII wzięły udział w spotkaniu z siostrą Karola Łoniewskiego panią Grażyną Kotońską. Karol Łoniewski to urodzony w Nadarzynie „Żołnierz Niezłomny/Wyklęty”. W okresie okupacji niemieckiej był żołnierzem AK. W czasie Powstania Warszawskiego odznaczony został Krzyżem Walecznych za przeniesienie meldunku z oblężonego Śródmieścia na Pragę i przepłynięcie Wisły wpław. W 1944 roku został osadzony w obozie Modlin, gdzie przebywał do Bożego Narodzenia. Karol Łoniewski zbiegł z tego obozu, a po skończonej wojnie działał w podziemiu antykomunistycznym – został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano.
Dodatkowo w ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na okrąglaku zawisła okolicznościowa wystawa. Zapraszamy także do obejrzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym” w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. W programie koncertu są utwory patriotyczne m.in. „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „O mój rozmarynie”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Na znojną walkę”, „Modlitwa obozowa” będą przeplatane cytatami Żołnierzy Wyklętych m.in. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps. „Sarenka”. Koncert zostało zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych: https://www.youtube.com/watch?v=47NV464YF8U
Za szkolne obchodny Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odpowiedzialni był dyrektor Marek Dołęga, ks. Jarosław Kuśmierczyk, p. Gabriela Sikora i p. Daniel Siemiński.